Program prevencije zlostavljanja djece (CAP)

Predškolski CAP je program prevencije zlostavljanja djece namijenjen djeci predškolske dobi u vrtićima. U našoj ustanovi provodi se od ove pedagoške godine (2023./2024.)

Cilj je smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kroz:

* pružanje kvalitetnih informacija
* poučavanje učinkovitim prevencijskim strategijama
* osnaživanje njima važnih odraslih osoba, roditelja i zaposlenika vrtića, da im pruže kvalitetniju podršku

Radionice za djecu u godini pred školu, održavaju se kroz tri uzastopna dana u trajanju od pola sata. Vode ih tri posebno educirana CAP pomagača. CAP tim u dječjem vrtiću JUREK čini: Ivica Rusan, pedagog, odgojiteljice: Valentina Tišljar, Nikolina Rožić te ravnateljica Božica Hrestak.

Program primarne prevencije zlostavljanja osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe  i napada od strane poznate odrasle osobe. Program uključuje edukaciju odgojitelja, predavanje za roditelje, predavanje za sve zaposlenike te radionice za djecu.

CAP program je realiziran u siječnju i veljači 2023. godine.

(više informacija o samome programu možete pronaći pod stavkom Roditelji- stručni kutak).