Pojava griženja kod djece jasličke dobi

Što učiniti ako dijete grize?

 

U kojoj dobi se najčešće javlja?

Griženje se najčešće javlja u jasličkoj dobi (djeca ispod tri godine starosti), traje određeno vrijeme i prolazi.

Zašto se pojavljuje?

Mnogo je razloga zašto djeca grizu, a rijetko to rade da bi nekome namjerno nanijeli bol.

Najčešći razlozi su:

 • pomanjkanje govornih vještina da bi izrazilo svoje potrebe ili osjećaje ljutnje, napetosti, frustracije i slično; način skretanja pažnje na sebe
 • eksperimentira da vidi što će se dogoditi
 • nedostaje mu više aktivnog igranja
 • premoreno je
 • dijete je u oralnoj fazi i istražuje svijet oko sebe, pa se ponekad u tom procesu dogodi ugriz
 • dijete je možda ljubomorno (zbog prinove u obitelji)
 • rast zubi, kao najjednostavniji razlog

Dijete može biti uznemireno jer je umorno, bolesno, gladno ili nervozno pa na taj način smanjuje napetost. Neka djetetova potreba nije zadovoljena, a ono ne zna niti riječima objasniti što želi niti se može strpjeti dovoljno dugo pa pribjegne najbržem i najjednostavnijem rješenju – ugrizu. Ugriz tako postaje djetetov način komunikacije. Može ugristi drugo dijete jer mu ovo ne da igračku ili mu se slučajno našlo na putu.

 

Što činiti, a što ne?

Nije u redu gristi. To je poruka koju dijete treba primiti od roditelja i naučiti.

Što god učinili, nikako nemojte poslušati savjet o tome kako trebate uzvratiti istom mjerom, to jest ne grizite dijete da mu pokažete bol. Ne samo da ćete tako povrijediti svoje dijete, nego ga učite da je prihvatljivo reagirati na određene situacije nasiljem i nanošenjem boli drugim osobama.

Savjeti kako postupiti:

 • Proučite u kojoj situaciji dolazi do griženja. Roditelj već otprilike zna u kojoj situaciji može očekivati da će dijete nekoga ugristi pa u pravom trenutku treba reagirati i maknuti dijete iz te situacije ili mu zaokupiti pažnju nekim drugim sadržajem

 

 • Kada je vaše dijete dovoljno staro i ima dobro razvijen rječnik, počnite ga ohrabrivati da što više koristi riječi kako bi izrazio ono što osjeća. Pomozite mu da savlada prepoznavanje osjećaja kao što su ljutnja i tuga te da o njima razgovara

 

 • Djeca će češće gristi ako su razdražljivi pa se pobrinite da je dijete naspavano i odmorno kada se igra s drugom djecom

 

 • Pobrinite se da vaše dijete dobiva dovoljno vaše pažnje tokom dana. Ovo je posebno bitno u vrijeme kada vaše dijete prolazi kroz neku stresnu situaciju

 

Ukoliko vaše dijete ugrize drugo dijete ili odraslu osobu, vrlo je važno da reagirate te da jasno pokažete djetetu da to nije prihvatljivo ponašanje. Ukoliko je dijete dovoljno staro, razgovarajte s njim i pomozite mu da se nosi sa situacijom na drugi način. Naučite ga da kaže “Ne” umjesto da grize

Ukoliko dođe do ugriza druge djece, možete primijeniti tzv. ”time out” kaznu, npr. posjesti dijete na stolicu i jasno i glasno mu reći da je to zato što je ugrizao/la drugo dijete. Nakon nekoliko minuta dijete se može ponovo vratiti u igru, ali ako se ponovno nepoželjno ponašanje dogodi tj. ako ponovno ugrize, opet mora uslijediti kazna.

Poručite djetetu da ugrizeno dijete to boli i navedite vaše dijete da ga utješi. Bitno je da dijete dobije jasnu poruku da odrasla osoba ne dopušta takvo ponašanje i da će svaki put kada dijete nekoga ugrize odrasla osoba pravodobno reagirati.